بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه اموال، پر استفاده ترین و پرمخاطب ترین نوع بیمه است. دلیل ساده ای هم برای این موضوع وجود دارد. تهیه این بیمه اجباری است.


دلیل اجباری بودن بیمه شخص ثالث

در صورتی که شما در حین رانندگی توسط اتومبیل و یا موتور سیکلت بر اثر حادثه خسارتی وارد کنید و در آن حادثه مقصر شناخته شوید ، طبق قانون مسئول جبران این خسارت به زیاندیدگان میباشید. زیاندیدگان اشخاص ثالث نام دارند. بنابراین به هرکس و یا کسانی که به دلیل وسیله نقلیه (شخص مقصر) دچار زیان مالی و یا بدنی شوند به جز خود راننده مقصر حادثه شخص ثالث گفته می شوند. به طور کلی در یک حادثه رانندگی راننده اول شخص اول، راننده دوم شخص ثانی و سایر افراد اعم از سرنشینان اتومبیل اول، دوم و کسانی که به طریقی در حادثه آسیب دیده اند شخص ثالث نامیده می شوند. این خسارت ممکن است خسارت مالی و یا خسارت بدنی باشد. خب فرض کنیم تصادفی بین دو خودرو سواری اتفاق افتاد و یکی از خودو ها به فردی کنار خیابان برخورد کرد. در خودروی سواری اول 3 و در دومی نیز 4 سرنشین هستند. راننده خودرو اول مقصر است. بنابراین باید هزینه خسارات جانی وارده بر خود و خسارات جانی و مالی وارده به 9 نفر دیگر را پرداخت کند که خسارات وارده بر خودرو دوم هم جزئی از آن است. بیمه شخص ثالث همه اینها را می پردازد. حالا حادثه را بدون بیمه شخص ثالث تصور کنید. حجم خسارات وارده برای یک فرد سرسام آور نیست؟

نکته : بیمه شخص ثالث هزینه خسارات خودرو شخص مقصر را نمی پردازد. این بر عهده بیمه بدنه است.


خسارت در بیمه شخص ثالث

خسارت در این بیمه سه نوع است:

مالی:

خسارتهای وارده به کلیه اموال منقول و غیر منقول متعلق(تحت مالکیت)شخص ثالث.

جانی:

منحصراً مربوط به آسیب جانی و صدمات وارده به جسم آدمی است نه موجودات دیگر بلکه فقط انسان.
خسارت جانی شامل: دیه جرح + دیه فوت + دیه نقص عضو + هزینه درمان می باشد.

تذکر مجدد – یک جمله حقوقی: هر نوع ديه يا ارش ناشی از صدمه، شكستگی، نقص عضو، ازكارافتادگی (جزئی يا كلی ـ موقت يا دائم) يا ديه فوت شخص ثالث به سبب حوادث مشمول بيمه موضوع اين قانون است. هزينه معالجه نيز چنانچه مشمول قانون ديگری نباشد، جزء تعهدات بيمه موضوع اين قانون خواهدبود.

سرنشین:

خسارت به افرادی که در موقع حادثه در اتومبیل می باشند.


حق بیمه شخص ثالث

حق بیمه قابل پرداخت از طرف بیمه گزار (راننده یا مالک خودرو) برای تهیه بیمه شخص ثالث با توجه به موارد زیر محاسبه می شود:

1- حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

این حق بیمه بر مبنای حداقل پوشش خسارت جانی در بیمه شخص ثالث (که بر اساس نرخ دیه همان سال از طرف قوه قضاییه اعلام می شود) محاسبه می گردد. بیمه مرکزی بر اساس این مبلغ، حق بیمه‌ را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند.

2- تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت دو مرحله دارد. اول بر مبنای درصد تخفیف بیمه‌نامه قبلی و حوادث راننده که هر دو بر روی بیمه‌نامه قبلی درج شده است محاسبه می شود. سپس استفاده از بیمه نامه در مدت قبلی اهمیت دارد. اگر در این مدت از بیمه‌نامه خودرو استفاده کرده باشید باید تعداد خسارت‌های جانی، مالی و حوادث راننده را نیز از روی بیمه‌نامه ثبت کنید.

3- کاربری خودرو

کاربری خودرو مشخص می کند چه حوادثی با چه تعداد و هزینه ممکن است برای خودرو شما اتفاق بیفتد. طبیعتا احتمال وقوع حادثه برای خودرو شخصی کمتر از سرویس مدارس است. هزینه های ناشی از تصادف آن هم کمتر است. بنابراین خودرو با کاربری سرویس مدارس باید حق بیمه بیشتری بدهد.

4- جریمه دیرکرد

بیمه شخص ثالث اجباری است. درصورتی ‌که در تمدید بیمه شخص ثالث قاصله بیفتد، به صورت روزشمار مبلغی به حق بیمه ماشین اضافه خواهد شد که برای خودروهای مختلف متفاوت است.

5- مقدار پوشش

مقدار پوشش یعنی مقدار تعهد مالی شرکت بیمه در مقابل بیمه‌گزار. حداقل مقدار پوشش تعیین شده از جانب بیمه مرکزی در سال 99، 11 میلیون تومان است. طبیعتا میتوان با پرداخت حق بیمه بیشتر، پوشش مالی بالاتری را خریداری کند. حالا سوالی پیش می آید. چرا باید حق بیمه بیشتری پرداخت کرد؟ طبیعتا پوشش مالی بالاتر حاشیه اطمنیان بیشتری دارد. ضمن اینکه اگر خسارتی بیش از پوشش مالی پایه اتفاق بیفتد نیازی به پرداخت مابه تفاوت آن نیست. ضمن اینکه مابه تفاوت حق بیمه پوشش های بالاتر چندان زیاد نیست. به قسمت محاسبه حق بیمه ها در بیمه بات بروید تا حق بیمه را مقایسه نمایید. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان بیمه بات صحبت کنید.

6- تخفیف شرکت بیمه

بیمه مرکزی هر ساله حداقل و حداکثر حق بیمه را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می کند. شرکت‌های بیمه می توانند در این بازه قیمتی، مبلغ مطلوب خود را به عنوان حق بیمه ثالث به متقاضی اعلام نمایند؛ در حال حاضر بعضی از شرکت‌ها تخفیف لازم را ارائه می‌دهند.

7- مدت اعتبار

مدت اعتبار بیمه ‌نامه شخص ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال باشد. البته خرید بیمه نامه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌به‌صرفه‌تر است.


باید چند روز قبل از اتمام اعتبار بیمه‌نامه آن را تمدید کنیم؟

اعتبار بیمه نامه از 12 شب روز بعد تمدید تا 12 شب اتمام دوره است. پس اگر شنبه اعتبار بیمه نامه شما تمام شود(12 بامداد شنبه بیمه نامه شما تمام شده است) و ساعت 10 صبح بیمه نامه خود را تمدید کنید، از ساعت 10 صبح شنبه تا 12 بامداد یک شنبه بیمه شخص ثالث ندارید. بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث یک هفته قبل از اتمام تاریخ اعتبار بیمه‌نامه است. تمدید زودتر از یک هفته مقرون به صرفه نیست.


خرید بیمه شخص ثالث

به بخش خرید در بیمه بات بروید. بیمه شخص ثالث را انتخاب کنید. نوع خودرو، کاربری و سایر مشخصات را تعیین نمایید.حق بیمه شرکت های مختلف را مقایسه نمایید. حق بیمه را پرداخت نمایید. بیمه نامه خود را دریافت کنید.


شاید مایل به مطالعه باشید:

بیمه بدنه