بیمه آتش سوزی

بیمه آتشسوزی یکی از انواع بیمه های اموال است. در این بیمه هدف تأمین خسارت و جبران زیان‌های مالی است که بر اثر آتش‌سوزی به اموال و دارائی‌های منقول (قابل انتقال مانند اثاثیه یا وسایل موجود در ساختمان نظیر یخچال) و یا غیرمنقول (غیر قابل انتقال نظیر ساختمان یا درخت)  اشخاص حقیقی یا حقوقی وارد می‌شود. لازم به ذکر است، در بیمه آتش سوزی، تنها خسارت‌های مالی مورد تأمین قرار می‌گیرند نه خسارت‌های جانی و بدنی. لذا، درصورتیکه صدمه‌ای به افراد برسد، معمولاً این بیمه آنرا پوشش نمی‌دهد. لازم به ذکر است که خسارت وارد به اموال اشخاص ثالث بر اثر وقوع آتش‌سوزی که مطابق قانون، موجب مسئولیت و پاسخ‌گویی بیمه‌گذار شود نیز همراه پوشش خطر آتش‌سوزی یا به‌طور جداگانه از طریق بیمه مسئولیت مدنی مورد تأمین بیمه‌گران قرار می‌گیرند. بیمه آتش سوزی مانند سایر شاخه‌های بیمه اموال، شامل اصل غرامت، قاعده جانشینی، اصل حسن نیت، قاعده نفع بیمه‌ای و قاعده نسبی سرمایه و حق‌بیمه می‌باشد.

اصل غرامت

این اصل بیان می کند، بیمه‌گر متعهد است، در نتیجه وقوع حادثه که موجب خسارت بر اموال بیمه‌گذار در بیمه اموال یا اشخاص در بیمه مسئولیت شده است، خسارت زیان دیده را جبران نماید و او را در وضعیتی که قبل از وقوع حادثه داشته قرار دهد. درواقع، خسارت باید کاملا و به نحو مطلوب جبران شود که به بعد اثباتی نیز معروف است.

قاعده جانشینی

این اصل بیان می کند، بعد از جبران هر خسارت، تمام حقوق قانونی که ممکن است به علت یک حادثه متوجه بیمه‌گذار شده باشد به بیمه‌گر منتقل می‌شود. یعنی چه؟ یعنی اگر شما برای خودروی خود پوشش سرقت تهیه کنید. بعد خودرو شما دچار سرقت شود، بیمه خسارت وارده را جبران می کند. سپس از سارق شکایت می کند و پس از دستگیری خسارت خود را از سارق بازپس می گیرد. در این صورت شما حق هیچگونه اظهار نظری نخواهید داشت.

اصل حسن نیت

داشتن حسن نیت در قراردادهای بیمه یک اصل اخلاقی است و به اجرای منصفانه تعهدات مورد توافق طرفین معامله کمک بسیاری می کند. مطابق این اصل بیمه‌گذار هنگام صدور بیمه‌نامه اطلاعات کامل و صحیح را با حسن نیت کامل به بیمه‌گر اعلام می کند.

قاعده نفع بیمه ای

مطابق این اصل، بیمه گزار(شخصی که می خواهد چیزی را بیمه کند) باید نسبت به مورد بیمه(چیزی که بیمه می شود) نفع بیمه پذیر داشته باشد، یعنی سلامت مورد بیمه به نفع وی و زیان و خسارت مورد بیمه به زیان او باشد. یعنی مالک یک ساختمان می تواند ساختمان خود را بیمه کند چون اگر ساختمان آسیب ببیند ضرر می کند. مطابق این اصل، نه تنها مالک، بلکه مستاجر این ساختمام نیز می تواند آن را بیمه کند. چون اگر ساختمان خسارت ببیند مستاجر باید از سرمایه خود خسارت بدهد پس ضرر می کند.

قاعده نسبی سرمایه

مطابق این اصل بیمه‌گر فقط به تناسب مبلغ بیمه‌شده نسبت به قیمت واقعی مال، مسئول و متعهد به پرداخت خسارت خواهد بود. یعنی چه؟ فرض کنید منزل شما 2 میلیارد قیمت دارد و شما آن را به میزان 500 میلیون تومان بیمه می کنید. حال اگر در اثر آتشسوزی منزل شما 1 میلیارد خسارت ببیند، یعنی نصف ارزش اصلی، بیمه فقط 250 میلیون تومان خسارت می دهد، یعنی نصف مبلغ بیمه شده.


انواع بیمه آتشسوزی

1- بیمه آتش سوزی واحدهای مسکونی

در این نوع از بیمه آتشسوزی، موضوع بیمه ساختمان، تأسیسات و اثاث منزل است. این موارد می توانند در مقابل خطرات اصلی ( آتش سوزی، انفجار، صاعقه ) و خطرات غیر اصلی ( طوفان، سیل،‌ زلزله و آتشفشان، ترکیدگی لوله آب، ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف،‌ خطر سقوط هواپیما و هلی‌کوپتر و قطعات منفک از آنها، سرقت اثاث و لوازم منزل ) تحت پوشش قرار می گیرد. همچنین می توان واحدهای مسکونی در سراسر کشور را به دو روش انفرادی و گروهی تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار داد. بیمه های گروهی از تخفیف های مخصوص به خود برخوردار می شوند.

2- بیمه آتش سوزی مراکز غیرصنعتی

مراکز غیرصنعتی شامل فروشگاه‌های تجاری، تعمیرگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اماکن عمومی، ساختمان‌های اداری، بنگاه‌های معاملاتی، مراکز پخش دارو، فروشگاه‌های مواد غذایی و پروتئینی، آموزشگاه‌ها، مراکز خدماتی و سایر موارد مشابه می‌باشند. ساختمان، تأسیسات، موجودی اثاث ثابت و دکوراسیون هر یک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای اصلی و غیر اصلی بیمه کرد. نام دیگر این بیمه، بیمه اصناف است.

3- بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی

مراکز صنعتی شامل کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه است. در بیمه آتشسوزی مراکز صنعتی، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه، موجودی و محتویات هریک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرات اصلی و غیر اصلی مذکور به قیمت روز بیمه نمود.


اموالی که می توان بیمه کرد

 1. ساختمان مسکونی همراه اثاثیه
 2. ساختمان صنعتی همراه  تاسیسات
 3. ساختمان غیرمسکونی و غیر صنعتی همراه اثاثیه، دکوراسیون، کالا و تاسیسات

خطراتی که بیمه آتشسوزی پوشش می دهد

اصلی

این دسته از خطرات با خرید بیمه نامه آتشسوزی پوشش داده می شود:

 1. آتش
 2. صاعقه
 3. انفجار

فرعی

این دسته از خطرات با خرید بیمه نامه اصلی پوشش داده نمی شوند. برای پوشش این خطرات باید جداگانه پوشش مورد نظر را خریداری کرد و به بیمه نامه اصلی افزود:

 1. زلزله و آتش‌فشان
 2. سیل و طغیان آب
 3. طوفان و تندباد
 4. ترکیدن لوله آب
 5. ضایعات آب برف و باران
 6. سقوط هواپیما (در این حالت فاصله مورد بیمه از فرودگاه مهم است.)
 7. هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات
 8. شکست شیشه
 9. سرقت با شکست حرز
 10. انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 11. ریزش سقف ناشی از سنگینی برف
 12. ریزش، رانش و فروکش کردن زمین
 13. ریزش کوه و سقوط بهمن
 14. نشت دستگاه آب‌افشان
 15. مسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش‌سوزی وارد شده به همسایگان
 16. برخورد اجسام خارجی به ساختمان

نرخ بیمه آتشسوزی

بیمه آتشسوزی در طرح های مختلف با سقف تعهدات مختلف ارائه می شود. هر طرح قیمت مشخصی دارد. اما در شرایط زیر این قیمت ها می توانند کمتر یا بیشتر شوند:

 1. خطرات اضافی: خرید پوشش های بیشتر برای بیمه باعث بیشتر شدن حق بیمه خواهد شد.
 2. تخفیفات: تخفیفاتی که شرکت های بیمه در صورت خرید کلی، خرید فصلی یا شرایط دیگر ارائه می دهند حق بیمه را کاهش می دهد
 3. میزان ریسک: به طور معمول احتمال وقوع خطر برای همه ساختمان ها یکسان نیست. بنابراین حق بیمه آنها نیز متفاوت است. به طور مثال ریسک وقوع آتشسوزی در انبار مواد شیمیایی بیشتر از ریسک وقوع آتشسوزی در انبار فلزات است. همچنین ریسک وقوع آتشسوزی در انباری در منطقه صنعتی بیشتر از ریسک وقوع در منطقه مسکونی است.
 4. ارزش بنا و موجودی: ارزش ذاتی ملک، بنا و ساختمان و ارزش اثاثیه و وسایل موجود در آن نیز بر نرخ بیمه اثرگذار است.
 5. مدت زمان بیمه‌نامه: مدت زمانی که بیمه خطرات را پوشش می دهد عاملی دیگری در نرخ بیمه است. قطع یقین قیمت بیمه یک ساله و 6 ماهه متفاوت خواهد بود.

خرید بیمه آتشسوزی

به بخش خرید در بیمه بات بروید. بیمه آتشسوزی یا آتشسوزی اصناف را انتخاب کنید. نوع ملک، متراژ، تعداد واحد ها و سایر مشخصات را تعیین نمایید.حق بیمه را پرداخت نمایید. بیمه نامه خود را دریافت کنید.


دریافت خسارت

پس از خرید بیمه نامه، اگر دچار حادثه شدید و خسارتی وارد شد، کافی است فرم اعلام حادثه را تکمیل نموده و به همراه کپی بیمه نامه به آدرس تهران، ونک ، خیابان شهیدحجت الاسلام عباس شیرازی ، خیابان برزیل غربی ، پلاک 59 ، طبقه دوم ، واحد 12 تحویل دهید. بیمه بات به عنوان نماینده صدور پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.


شاید مایل به مطالعه باشید:

بیمه بدنه